26 خرداد 1399 - 22:48
چرخاب

این محله مساحتی حدود 150608 مترمربع و جمعیتی بالغ بر 11326 نفر دارد، چرخاب در محدوده خیابان فردوسی امروزی واقع شده که این املاک جزء املاک محمد ابراهیم ملک التجار(یکی از تجار عصر قاجار) است که خانه ای نیز در خیابان ملک مقابل خانه ملاباشی داشته است.

این محله مساحتی حدود 150608 مترمربع و جمعیتی بالغ بر 11326 نفر دارد ، چرخاب در محدوده خیابان فردوسی امروزی واقع شده که این املاک جزء املاک محمد ابراهیم  ملک التجار(یکی از تجار عصر قاجار) است که خانه ای نیز در خیابان ملک مقابل خانه ملاباشی داشته است . در زمان های قدیم بر روی مادی ، چرخابی وجود داشت که آب را جهت آبیاری زمین های کشاورزی و باغات اطراف محله جاری و تقسیم می نمود ، اکنون با ساماندهی مادی نیاصرم و فضای سبز مطلوب محیط پرطراوتی را به این محله بخشیده است. این محله به واسطه کشاورزی که می شد از بافت قدیمی کمتری برخوردار است ، اما می توان از مسجد ستاری و حمام ستاری ساخته شده در اواخر پهلوی اول نام برد . احداث خیابان پاسداران و پارکینگ طبقاتی زیر این گذر از اقدامات مهم منطقه سه محسوب شده که مشکل پارکینگ این نقطه از مبادی گردشگری را مرتفع نموده است. 

سی و سه پل نیز از ابنیه های این محله است

نام آوران این محله : استاد مرحوم هنرفر استاد تاریخ و باستان شناس ، مرحوم استاد طاهرپور استاد آواز  در این محله می زیسته اند . استاد حسن اکلیلی بازیگر و مجری ، استاد احمد مطیع مینیاتوریست از ساکنان این محله محسوب می شوند.کد محتوا 12201

برچسب ها